Диммер, схеми підключення та його різновиди

Поставимо питання в лоб. Що таке диммер? Диммер — це електронний пристрій, що управляє напругою на навантаженні. Навантаженням можуть виступати різні електронні прилади та пристрої. Але в даній статті, ми будемо розглядати тільки одну область застосування диммеров, а саме, управління рівнем яскравості світіння ламп освітлення.

Про диммер

Перші диммери з’явилися в кінці XIX століття, і служили для поступового затемнення залу для глядачів у театрах. Чому саме в театрах? Тому, що винахідником диммера був завзятий театрал Гренвілл Вудс.

Сучасні диммери, як уже згадувалося, знайшли своє застосування в різних сферах електроніки і електротехніки. Але на побутовому рівні, найчастіше, вони асоціюються з регулюванням рівня освітленості квартири, кімнати, або окремої частини кімнати. За допомогою диммеров легко створити незвичайний світловий дизайн вашої квартири. Якісь частини квартири буде висвітлюватися яскраво, інші затемнені і т. д.

Встановлені в диммер мікроконтролери дозволяють не тільки регулювати яскравість освітлення, але і, у відповідність із заданою програмою, автоматично включати або вимикати освітлення, імітувати присутність людини в будинку, виробляти плавне вимикання освітлення, мати пульт дистанційного керування або навіть акустичну систему управління (за допомогою голосу або гучного звуку). Диммери неодмінні складові в системах «розумний дім».

Диммери можуть управляти не тільки яскравістю однієї лампи, але й групи ламп, і навіть декількома групами ламп. Все залежить від рівня потужності, з яким може працювати силовий елемент.

Електричні схеми диммеров

Перші диммери підключалися до навантаження через реостат (змінний резистор), але така схема була не надто надійною. З розвитком елементної бази електроніки, в якості силового елемента стали використовувати тиристор, що підключається до навантаження через діодний міст.

Схема тиристорного диммера виглядала наступним чином:

D1 — діод

D2, D3, D4, D5 — діодний міст

SCR — тиристор, його потужність залежить від потужності навантаження

ZD — діністор

R — навантаження

C — конденсатор

Більш докладно про принцип роботи схемі і застосовуваних радіолементов ви можете дізнатися зі статті «Плавне включення ламп розжарювання»

В даний час, в диммер застосовується більш досконала різновид тиристора — симистор, до речі, винайдений в Радянському Союзі. Один з варіантів схеми поворотного диммера на сімістора представлений на малюнку.

Схема диммера

Модульні диммери

Цей тип диммеров, як правило, встановлюється в розподільних щитках, і призначений для управління освітленням в коридорах і на сходових клітках. Управління здійснюється за допомогою винесеною кнопки або клавішного вимикача. Натискання на кнопку включає вимикає лампи, а утримуючи кнопку натиснутою більше 5 сек, можна регулювати рівень яскравості світіння ламп.

Диммери, встановлювані в монтажну коробку

Даний різновид диммера використовується з лампами розжарювання і галогенними лампами з ємнісний або індуктивного навантаженнями. Управляється виносною кнопкою.

Моноблочні диммери

Даної тип диммера виконується єдиним блоком і встановлюється в стандартний підрозетник. Підключається як звичайний вимикач, але, бажано, дотримуватись полярності підключення.

По виконання керуючої частини, моноблочні диммери діляться на:

1. Поворотно-натискні. При натисканні на ручку відбувається включення виключення лампи або ламп, а при обертанні ручки, відбувається регулювання яскравості світіння ламп.

2. Поворотні диммери. У цьому виді диммеров управління полягає тільки в обертанні ручки регулювання яскравості світіння.

диммери

3. Клавішні диммери.

За зовнішнім виглядом дуже схожі на звичайні вимикачі. Одна клавіша відповідає за включення виключення ламп, а друга за рівень їхньої яскравості.

4. Сенсорні диммери.

Найбільш «просунута» різновид диммеров. У цьому варіанті немає рухомих деталей, тому цей вид диммеров більш надійний. Один з сенсорів відповідає за включення виключення ламп, решта сенсори відповідають за рівень яскравості. Як ви розумієте, хоча перемикання відбувається дуже плавно, але це переключення таки ступінчасте. Тобто є всього декілька рівнів яскравості світіння ламп.

5. Диммери з пультом управління — це зручний та комфортний варіант, який дозволяє вам не встаючи, до прикладу, зі свого робочого місця, відрегулювати його освітленість.

Крім того, досить часто, в цьому типі диммеров передбачається і ручне регулювання яскравості світіння ламп.

Практично, всі моделі різних видів диммеров володіють пам’яттю. Тому при черговому включенні диммера лампи включаються з тим рівнем яскравості, який використовувався при останньому включенні. Плюс це чи мінус, не наважуся сказати.

Крім вищенаведеної градації диммеров, вони також поділяються за типом ламп, з якими можуть працювати.

1. Диммери для ламп розжарювання і галогенних ламп 220В.

Практично всі диммери можуть працювати з лампами розжарювання і галогенними лампами, що працюють від 220 В. У цьому випадку проблем не виникає. Лампи володіють інерційністю, у них відсутня ємність і індуктивність. Єдине, на що слід звернути увагу, це те, що при зменшенні напруги змінюється колірна температура світла. Вона зменшується, і спектр випромінювання зсувається в червону сторону. При невеликих напругах, що подаються на лампу, колір випромінювання вам може не сподобається.

2. Диммери для низьковольтних галогенних ламп.

Якщо діммірованію піддаються галогенні лампи, розраховані на харчування 12-24 В, то необхідна наявність понижувального трансформатора. Якщо встановлюється обмотувальний трансформатор, то підбирається диммер, який може працювати з індуктивним навантаженням. Він має маркування RL.

При використанні електронного трансформатора, необхідно використання диммера з маркуванням С. Це означає, що диммер може працювати з ємнісний навантаженням. Звичайно, найкращим варіантом є поєднання в одному пристрої і трансформатора і диммера, але не завжди це робиться. Крім того, слід звернути увагу, на те, щоб диммери мали властивістю плавного відключення і включення ламп, оскільки різкі перепади напруги негативно позначаються на терміні службу даного типу ламп.

3. Диммери для люмінесцентних ламп.

Діммірованіе даного виду ламп найбільш проблематично. З звичайним стартером люмінесцентні лампи не піддаються діммірованію. Необхідно використовувати іншу модель пускового пристрою. Вона отримала назву ЕПРА — електронна пускорегулююча апаратура. Її схема наведена нижче:

З ЕПРА живлення подається на лампу з частотою від 20 кГц до 50 кГц. При подачі напруги контур, утворений дроселем і ємністю, входить в резонанс, підвищуючи напругу до необхідного рівня і запалює лампу. Змінюючи частоту, можна міняти і силу струму, що протікає через лампу, тим самим змінюючи її рівень світіння. Як бачимо, діммірованіе можливо тільки після виходу світіння лампи на максимальну потужність. У тому полягає

4. Диммери для світлодіодів.

Здавалося б, у світлодіодів принцип діммірованія лежить на поверхні — змінюй силу струму, що протікає через діод і справа в капелюсі. Але. При цьому світлодіод буде працювати не в оптимальному режимі, і колір його світіння значно зміниться. Тому для діммірованія світлодіодів застосовується інший спосіб — широтно-імпульсна модуляція. Тобто на світлодіод подаються імпульси струму оптимальної амплітуди, а ось тривалістю імпульсу можна регулювати, тим самим змінюючи яскравість світіння. Оскільки частота імпульсів висока — до 300 кГц, то ніякого мерехтіння не відзначається.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*