Схема підключення датчика руху для освітлення, види датчиків і їх особливості

Перш ніж розповісти про принцип роботи датчика, навіщо він потрібен і схемою підключення, хотілося б розповісти про те які датчики руху бувають. Спочатку датчики руху застосовувалися як контрольний елемент в системах сигналізації, були фактично спеціалізованим приладом, надалі вони масово прийшли і в життя обивателя.

Фактично у сучасних датчиків руху на алгоритм включення освітлення закладено два критерії для їх спрацьовування:


перше — це сам рух;
друге — освітленість.
Освітлення (навантаження) підключається при наявності руху та низького ступеня освітленості, більш наочно алгоритм спрацьовування датчика у вигляді схеми наведений на рис.1.

 

Алгоритм роботи датчика руху

Рис. 1 Алгоритм роботи датчика руху

В даний час з’явилася величезна кількість датчиків на рух. Основна їх відмінність це компоновка самого датчика, можливість виробляти регулювання спрямованості і кута захвату контрольованої зони руху. Крім того варто розрізняти їх і за місцем установки ABWF — зовнішнє виконання, DBWF — стельовий вариант, DBWF-C також стельовий датчик, але з меншими розмірами. Існують і кімнатні виконання RBWF і RBWF-UP. Якщо ви не знайшли даної маркування, то зверніть увагу на маркування за ступенем захисту IP, так для будинку підійде IP00 і IP10 більшого значення (IP20 і вище) для застосування на вулиці.
Схема підключення датчика руху для освітлення

Далі наведемо кілька схем підключення датчика руху. Перша схема найпростіша, це підключення датчика безпосередньо до навантаження, без можливості живлення навантаження альтернативно в обхід датчика.

Схема підключення датчика руху для освітлення

Схема 1

Друга схема відрізняється від першої тільки тим, що тут крім можливості керувати живленням навантаження через датчик, є альтернатива живити його через паралельно підключений вимикач. Включивши вимикач ви зможете живити навантаження навіть якщо в підсумку пройде певний час і за умовами роботи датчик відключить живлення через себе або якщо він не включався зовсім також за умовами його спрацьовування. Фактично через вимикач відбувається примусове, обов’язкове включення.

Схема підключення датчика руху для освітлення

Схема 2

Третє схема екзотична, але також має право на існування. У цьому випадку реалізовано харчування одного навантаження від двох датчиків руху. Так у випадку якщо ви перебуваєте в різних місцях, але потрібно освітити (живити навантаження) лише в певному місці, кожен з датчиків не залежно буде живити навантаження відповідно до умов спрацьовування. Вимикач, як і в другому випадку зможе живити навантаження примусово і обов’язково незалежно від умов спрацювання будь-якого з датчиків руху.

Схема підключення датчика руху для освітлення

Схема 3

Принцип роботи датчика руху

Як не дивно сучасні датчики руху є пасивними, тобто вони нічого не випромінюють, а лише сканують. Фактично постійно відбувається сканування зони захоплення, при цьому знімається температура в даній зоні, тобто наш датчик руху якщо розібратися є датчиком температури. Якщо температура змінюється повільно, скажімо нагрівання поверхні від променів сонця, то датчик встигає «адаптуватися» і спрацьовування не відбувається, при різкій зміні температури, наприклад коли в зону захоплення потрапляє людина датчик спрацьовує

Людина сфотографований в ІК випромінюванні без видимого спектру (в темряві)

У слідстві подібних особливостей датчика завжди існує ймовірність помилкових спрацьовувань, наприклад від потоку теплого повітря. Але ця особливість робить наші датчики руху ще й елементом здатним контролювати пожежну обстановку в місці їх установки. Застосування датчиків з даним принципом роботи може вказувати при їх спрацьовуванні на спалах і дистанційно сигналізувати про це.
Типи датчиків руху для освітлення

Датчики без можливості регулювання зони захоплення руху
Так стельові датчики руху не мають можливості зміни напряму, по інструкції вони встановлюються на стелю і охоплюють радіус до 6 метрів. Їх плюсом є широкий кут захоплення в 360 градусів, тобто зона в половину сфери.

Стельовий датчик руху

Датчики з регулюванням зони захоплення руху
Такі датчики зручні для установки в місцях де потрібна тимчасова зона захоплення руху або необхідність у регулюванні. Також плюсом таких датчиків є можливість придбати датчик з розширеною зоною захоплення, до 270 градусів, що дуже зручно при установці на зовнішній кут, захоплення зони буде повноцінним і не буде потрібно установка декількох датчиків.


Рис. 4 Настінний датчик руху з можливістю регулювання зони захоплення

Існують і датчики руху суміщені з вимикачем, це зручно, вам не доведеться шукати вимикач в темряві, світло включиться на підходах до місця його включення.
Налаштування датчиків руху для освітлення

Особливістю деяких датчиків руху є вбудовані світлодіод, так при виявленні руху датчиком, світлодіод починає мигати. Світлодіод дозволяє настроїти чутливість на рух, в світлий час доби, коли включення освітлення, при наявності переміщень в зоні захоплення не відбувається. Світлодіод є своєрідних контрольним елементом, який спрацьовує незалежно від освітленості.
Крім того існують і стандартні резистори (см малюнок нижче) регулювання датчика:

— Час живлення навантаження після спрацьовування (time);
— Чутливість до руху (sens);
— Чутливість до освітленості (daylight);

Комментарии закрыты.