Затирка швів при укладанні плитки

Отже, Ви закінчили основну роботу — укладання плитки. Тепер Ви можете приступити до завершального етапу — затірці швів і обробці їх герметиком. Добре зроблена затірка може замаскувати наявні дефекти укладання, у той час як погана затирка може зруйнувати повністю враження від бездоганної укладки.

Затирка швів при укладанні плитки

Попередньо перевірте, чи повністю висох клей, на який ви клали плитку, і ретельно очистіть шви від сміття і бруду. Видаліть всі залишилися після укладання роздільники (хрестики) між плитками.

Деякі виробники роздільників заявляють, що їх можна залишати у швах і покривати затіркою. Але в такому випадку шар затірки над роздільниками буде більш тонким, тому він буде мати інший колір після того, як застигне, і може зіпсувати зовнішній вигляд всієї затірки.

Якщо ви працюєте з глазурованою плиткою, то можна відразу приступати до затірки швів. Якщо ви поклали неглазуровану плитку, то спочатку треба зволожити верхню і бічну поверхні кожної плитки, щоб попередити занадто сильне відсмоктування вологи із затірки. Деякі укладальники плитки використовують садові обприскувачі для розбризкування води по поверхні плиток. Незалежно від того, який метод ви вибрали, головне — не перестарайтеся. Калюжки води, що залишилися на плитці або у швах, можуть пошкодити затірку, вона потім може розтріснутися. (Щоб не було сумнівів з приводу проведення такої підготовки плиток і швів, краще отримати консультацію у виробника затірки).

Які бувають затирочні матеріали?

Існує 2 основних типи затирочних матеріалів: суміш на основі цементу і суміш на основі епоксидної смоли.

Затирка швів при укладанні плитки

Порада: при виборі, не переплутайте затирочні матеріали з ущільнювальними складами з еластомеру, які використовуються в будівництві — ними заповнюють місця стикування різних будівельних матеріалів. До таких ущільнювачам відноситься силіконовий ущільнювач. У магазині вам скажуть, що він дійсно використовується для плитки, і будуть праві. Тільки не варто силіконовим ущільнювачем заповнювати шви між плитками. Він створений для того, щоб заповнювати порожнечі при укладанні плитки на іншу поверхню. Іноді його використовують для заповнення швів, але краще цього уникати.

Затірки на цементній основі являють собою суху суміш, яка розводиться водою або рідким латексом. Продаються і готові затірки, але зазвичай вони коштують набагато дорожче. Затірки на цементній основі, як правило, зроблені з цементу і відрізняються тільки залежно від добавок, які входять до їх складу. Всі вони можуть бути поділені на 3 класи: промисловий цемент, сухий отвердитель і суміш латексу.

Затирка швів при укладанні плитки

Епоксидна затирка містить епоксидну смолу і затверджувач, які роблять шви ударостійкими і стійкими до різних хімічних речовин. Цей вид затірки найбільш дорогий, і тому в основному використовується у виробничих і торгових приміщеннях. До того ж, епоксидна затирка в’язка і з нею досить важко працювати. Якщо ваша плитка товщиною не більше 12 мм, а ширина швів менше 6 мм, то така затірка не зможе проникнути в такі вузькі шви.

Для чого використовується герметик?

Використання герметика переслідує 2 мети:

— Він охороняє керамічну плитку від появи на ній і у швах плям

— Він певною мірою захищає плитку і шви від надмірного поглинання води

Для того щоб на поверхні неглазурованої плитки і на швах не з’являлося плям, необхідно покрити облицювання рідким прозорим герметиком. Більшість герметиків зроблені на основі силікону, лаку або акрилу. При виборі відповідного герметика необхідно враховувати типи плитки і затирки, а також місце, де робиться облицювання.

Затирка швів при укладанні плитки

Тепер давайте дізнаємося, як затирати шви, застосовувати затірку і герметик. Крім того, завжди дотримуйтесь вказівок виробника продукту, який Ви обрали.

Планові витрати часу: Залежать від розміру площі; необхідно близько 3-х тижнів до повного висихання затірки.

Планові витрати коштів: 30-50 доларів.

Початкові ради: Порадьтеся з продавцем щодо вибору найбільш підходящої затірки.

Поради з безпеки: Затірки на основі цементу можуть викликати запалення очей, шкіри і легенів. При роботі з ними користуйтеся респіратором, захисними окулярами і гумовими рукавичками.

Ширина затирочних швів

Ширина затирочної шва частково залежить від особистої переваги, деяким, наприклад, подобаються вузькі шви. Занадто широкі шви як би візуально пригнічують плитку. Квадратна плитка розміром 10, 15, 20, 25, 30 і навіть 60 см буде виглядати акуратно зі швами розміром 3 мм. Неправильна форма плитки менш помітна з більш широкими швами, але постарайтеся зробити їх шириною не більше 12 мм. Справа в тому, що чим більше ширина шва, тим більша ймовірність, що він розтріснеться. Шов шириною більше 12 мм буде більш міцним, якщо в затірку додавати пісок з більшим розміром частинок, але і це не завжди допомагає вберегти широкий шов від розтріскування. (Інша причина, чому затирка може тріскатися і кришитися — занадто велика кількість рідини при змішуванні затірки).

У рівній мірі не слід робити затирочні шви дуже вузькими, тому що буде важко заповнювати їх затіркою як слід, і в результаті через такі шви буде просочуватися вода усередину облицювання. Багато майстрів почувають себе більш впевненим у тому, що якість виконуваної облицювання буде на належному рівні, якщо шви мають достатню ширину, щоб можна було їх заповнити латексної або акрилової затирання, в результаті чого шви стануть не тільки водонепроникними, але й зможуть служити амортизаторами при стисненні і розширенні плиток. Така здатність швів стає мізерно мала, коли ширина шва менше 1 мм.

Процес затирання швів включає в себе кілька етапів:

— Змішування затірки;

— Витримування розчину для кращого змочування;

— Повторне перемішування затірки;

— Розподіл розчину;

— Очищення надлишків затірки;

— Все, що стосується приготування розчину, дивіться у статті Як правильно змішати затірку.

Інструменти та матеріали, які знадобляться для нанесення затірки

Затирка швів при укладанні плитки

• Респіратор (для роботи з затирання, містять цемент)

• Гумові рукавички

• Захисні окуляри

• Скребок з гумовою насадкою або валик

• Затирка

• Відро

• Губка

• Розшивка, дерев’яна палиця з заточеним кінцем чи зубна щітка

• Чистий тканину

• Фанера

• Герметик

• Малярський валик або маленька пензлик для малювання

Нанесіть затірку

Затирка швів при укладанні плитки

Спочатку викладіть гірку затирання на поверхню плиток (можна просто вилити розчин з відра, якщо ви працюєте на підлозі, або зачерпувати розчин прямокутної кельмою для нанесення на стіни). Для того щоб розподілити затірку, більше підходить Затирочна терка (у відповідному варіанті для підлоги або стін), ніж сталева Гладилка.

Тримайте її під кутом 30 градусів до плитки (як показано на фотографії) і наносите затірку на поверхню плитки по діагоналі (як показано на малюнку). Пройдіться терткою по всій поверхні два або три рази, але не просто покривайте шви розчином, а намагайтеся втерти, втиснути її із зусиллям в шов, щоб був щільно заповнений затирочні розчином. Чим сильніше опір, тим щільніше заповнений шов і тим міцніше він буде. Головна ідея полягає в тому, щоб заповнити затіркою доверху всі куточки і порожнечі навколо плиток, які залишилися після нанесення клею. У процесі затірки рідина буде йти з затирочної розчину, і шви виявляться заповненими частками піску та цементу, — можна сказати, вийде тверде тіло замість рідкого цементного тесту.

Затирка швів при укладанні плитки

Не робіть затірку всій поверхні відразу, краще спочатку розподіліть затірку на маленькій ділянці розміром близько одного або двох кв. метрів, поки ви не з’ясуєте, наскільки швидко схоплюється затирка. Таким чином, якщо вам доведеться працювати з затіркою, яка швидко схоплюється, вам потрібно буде зупинятися і займатися очищенням. Іноді вдається відразу затерти близько 9 кв. метрів перед тим, як почати її чистити; в інших випадках можна покрити затіркою тільки маленьку площу. Робота на маленькій ділянці допоможе вам визначити швидкість, з якою вам слід працювати.

Використання мішка для затірки

Якщо ви працюєте з поверхнею, яку особливо важко очистити після затірки, наприклад, зі старовинною цегляної облицюванням, використовуйте для заповнення швів мішок для затирання. Цей мішок виглядає і діє також, як і кондитерський мішок для оздоблення тортів. На кінці мішка закріплюється металевий наконечник приблизно такої ж ширини, як і Затирочний шов. Мішок наповнюється затіркою, і потім вона видавлюється із зусиллям через наконечник в шов.

При роботі з затирочні мішком помістіть наконечник мішка у верхній частині шва і просувайте його вперед уздовж краю шва в міру його заповнення. Для більшої ефективності, заповнюйте шов по всій його довжині, а не навколо окремої плитки. Зазвичай спочатку заповнюють всі горизонтальні шви (уздовж осі х), а потім вертикальні (вздовж осі у). Слід видавлювати трохи більшу кількість затирання, ніж здається необхідним. Після того як вона злегка схопиться, утрамбуйте затірку в шов за допомогою розшивки або шматка гладкої металевої трубки, діаметр якої більше ширини заповнюваних швів. Потім дайте можливість спресованої у шві затірці схопитися протягом півгодини, після чого видаліть надлишки за допомогою жорсткої щітки.

Видалення затірки

Перше видалення надлишків затірки — сухе

Коли всі шви будуть заповнені, для видалення зайвої затірки вам знадобиться тертка, яку треба тримати під майже прямим кутом до поверхні плиток (як показано на малюнку). При цьому необхідно рухати тертку по діагоналі щодо швів, інакше край інструменту може потрапити в шов і видалить з нього частину затірки. (Якщо це трапилося, просто додайте трохи затирання в шов і вирівняйте поверхню шва краєм терки). Як тільки надлишки будуть видалені, дайте можливість затірці схопитися перед початком очищення. Поки ви займаєтеся затіркою і очищенням, необхідно не забувати час від часу перемішувати Затирочний розчин у відрі, щоб він залишався м’яким до нанесення його на нові ділянки.

Друге видалення затірки — вологе. Через який час починати?

Затирка швів при укладанні плитки

Після сухого очищення краєм затирочної терки (яка видаляє основну масу зайвої затірки з поверхні плиток), кожна облицювання в тій чи іншій мірі вимагає вологого очищення. Час, який необхідно для повного схоплювання затірки перед вологим очищенням, сильно різниться від укладання до укладання. Воно може бути одно 5 хвилинам, а може зайняти 20 хвилин або більше. На швидкість випаровування рідини з затирання впливають погодні умови, тип підстави, клею і плитки.

Майте на увазі, що залишки затірки на поверхні плитки можуть схопитися досить швидко, хоча для затирання у швах може знадобитися більш тривалий час. Для оцінки готовності поверхні плиток і затирочних швів до очищення можна використовувати губку: намочите губку якнайсильніше, і потім протестуйте маленьку ділянку поверхні облицювання. Затирка у швах повинна бути еластичною і щільною, але не твердою. Якщо затірка схопилася занадто сильно, плитки доведеться очищати з великими труднощами, так що при цьому можна пошкодити шви. З іншого боку, якщо за губкою тягнеться затірка зі швів, це означає, що затирка недостатньо схопилася. Зачекайте кілька хвилин і перевірте знову. Очищення можна починати тоді, коли затирка у швах залишається на місці.

Якщо виявилося, що пройшло дуже багато часу до початку чищення, і затирка присохла до поверхні плитки, можна видалити її за допомогою спеціальної абразивної тертки. (На відміну від інших чистячих терок, така терка не залишає подряпин на поверхні плиток — щоб не сумніватися, перевірте спочатку на обрізку плитки). Після очищення засохлих залишків затірки, пройдіться по всій поверхні добре віджатою губкою.

Існує багато прийомів для очищення затірки, деякі з них досить незвичайні. Наприклад, деякі плиточники насипають суху затірку поверх швів (щоб волога затирка у швах швидше висохла). Інші використовують тирсу для того, щоб вони витягнули зайву вологу, і можна було легко видалити надлишки затірки. Багато з цих методів послаблюють, і тим самим, руйнують затирочні шви, тому ми не радимо їх використовувати. Краще використовувати комбінацію випробуваних прийомів, яка підходить як для комерційних облицювань, так і в житлових приміщеннях. Основний принцип такого методу — використовувати мінімум води під час очищення, щоб не послабити затірку.

Початок вологого очищення

Затирка швів при укладанні плитки

Вам будуть необхідні тільки відро з чистою водою і губка (краще взяти губку із закругленими краями, так не утворюються канавки в затирочних швах).

1. Спочатку, за допомогою губки, швидко віддаляється більша частина зайвої затірки

Починайте очищення затірки з поверхні плиток м’якими круговими витирати рухами, видаляючи частки піску та цементу. Дійте обережно, щоб у затирочних швах не утворювалися канавки. Обполіскуйте губку, як тільки пори губки наповняться частинками цементу і піску, і після добре її віджимайте. Якщо до початку очищення пройшло не надто багато часу, то ви зможете видалити надлишки затірки з поверхні плиток за два або три проходи.

За один раз очищайте тільки невелику ділянку (розміром 1-2 кв. М), часто змочуючи губку, щоб змити частки затірки, які проникли в пори плиток.

Коли ви промиваєте губку, завжди намагайтеся промити якомога краще і віджати якомога сильніше, щоб бути впевненим, що всі частки затірки, які були в порах плитки, змилися. Не забудьте струсити зайву воду з ваших рук.

Якщо облицювання розміром не більше 9 кв. метрів, то немає необхідності міняти промивну воду у відрі. Можна судити по чистоті води, наскільки добре відмита плитка (звичайно, в деяких комерційних проектах потрібно постійно міняти воду).

2. На другому етапі треба оглянути затирочні шви, чи всі вони акуратні

Вирівняйте і розгладьте шви за допомогою розшивки, дерев’яної палиці з заточеним кінцем або кінцем зубної щітки. Потім підрівняйте краї швів губкою. Рухайте губку паралельно шву, обережно видаляючи виступи і заповнюючи наявні виїмки невеликою кількістю затірки на кінчику пальця (надягніть для цього щільно облягають гумові рукавички). Фактичний розмір шва залежить від типу використовуваної плитки та промислової або кустарної обробки верхнього краю плитки. Якщо краї плитки гострі і прямі, затирка у швах повинна бути плоскою, урівень із верхнім краєм плитки. Якщо верхній край плитки закруглений, плиточник повинен сам вирішити, якої висоти робити шов. Яка б висота не була обрана, в ідеалі шов повинен бути рівним зверху, не опуклим, хоча велика частина швів стає потім злегка увігнутої, що цілком припустимо. Дуже важливо надати всіх швах однакову форму і глибину.

3. В кінці робиться фінальне ретельне очищення поверхні плиток від залишків затірки

Як тільки шви в облицюванні будуть вирівняні, поверхня плиток слід знову ретельно очистити. Спочатку обполосніть і добре відіжміть губку. Потім зробіть прямий, вертикальний прохід довжиною близько метра однією стороною губки, повільно рухаючи її в напрямку до себе — повільніше, ніж це здається необхідним — і без зупинок. (Якщо ви будете рухати губку швидко або переривчасто, на поверхні плиток залишаться смуги від затирання). Після першого проходу переверніть губку чистою стороною і зробіть подібний прохід паралельно першому, а потім зупиніться і промийте губку. Для одного проходу використовуйте тільки що промиту бік губки. Продовжуйте цей процес до тих пір, поки вся площа облицювання не буде повністю очищена, намагаючись діяти акуратно, щоб знову ж губка не тягнула за собою затірку зі швів. Якщо це відбувається, то це може означати, що затирання у швах занадто багато і шви треба підрівняти, або занадто багато води в губці. Після такого очищення всі залишки затірки повинні бути усунуті з поверхні плиток, і треба дати швах можливість підсохнути протягом 15 хвилин.

Затирка швів при укладанні плитки

Під час цієї паузи волога, що залишилася після очищення на плитках, випаровується і частинки цементу, які перебували у воді, осідають на поверхні плиток. Якщо плитки покриті блискучою глазур’ю, а кути рівні й прямі, то наліт від затирання можна легко видалити, протираючи відразу поверхню марлею або м’якою чистою тканиною. Якщо плитка має матову поверхню або закруглені кути, то може знадобитися ще один, додатковий прохід зі свіжою водою і губкою.

Якщо залишки затірки все ще погано піддаються очищенню, можливо, ви недостатньо добре очистили поверхню в перший раз. Якщо на поверхні плитки залишався клей, то причиною того, що затирка схопилася сильніше, ніж зазвичай, можуть бути містяться в ньому латексні або акрилові добавки. Однак якою б не була причина, чим довше наліт залишається на плитках, тим важче його видалити. Якщо ви не змогли видалити залишки за допомогою вологої абразивної тертки, то можна спробувати використовувати спеціальний розчин для усунення нальоту, або, в крайньому випадку, вдатися до допомоги кислотних очисників.

Комментарии закрыты.