Система крапельного поливу — інструкція з монтажу системи для поливання

Сад та город потребують своєчасного поливі, особливо в жаркі літні місяці. Система крапельного поливу — справжній порятунок для дачників, які не бажають витрачати левову частку вихідних на перетягування поливального шланга по своїй ділянці. Крапельний полив — найбільш раціональний спосіб постачання рослин вологою, що не він дозволяє кореневій системі пересихати і відчувати брак поживних речовин, а також не допускає утворення твердої кірки на поверхні грунту або розмивання родючого шару.


система капельного полива своими руками

Система для поливання городу

К відгалуженням підключають краплинні лінії, що проходять уздовж рядів рослин на всю довжину грядки. В якості крапельних ліній можна використовувати гнучку крапельну стрічку з отворами або звичайну пластикову трубу, до якої через разветвители підключені крапельниці. Кінці крапельних ліній закривають заглушками або промивними кранами.

Щоб уникнути засмічення системи на виході з бака або в місці підключення її до водопроводу встановлюють фільтр тонкого очищення, а також вентильний кран або редуктор, за допомогою яких регулюється подача води.

Проектування системи крапельного поливу

Для якісного поливу крапельниці повинні розташовуватися на відстані 30 см один від одного, при цьому зволоження родючого шару відбувається за 1-2 години. Подальший полив небажаний, так як веде до перезволоження і загнивання кореневої системи, а також до перевитрати води. За цей час витрачається близько 15-30 літрів води на квадратний метр.

Щоб домогтися такого режиму поливу, потрібно правильно розрахувати загальну довжину системи або окремих її секторів, а також ємність накопичувального бака в гравітаційної системі. В примусової системі не обійтися без ручного або автоматичного керування поливом. Ручне управління підходить для садівників, які живуть на дачі : достатньо відкрити кран і, поки ви відпочиваєте або збираєте урожай, система зволожить грунт на потрібну глибину. Якщо ви буваєте на дачі рідко, варто придбати контролер, який можна запрограмувати на будь-який період.

Обсяг накопичувального бака розрахувати досить просто : потрібно помножити площу зрошуваного ділянки на 20 літрів, необхідних для зволоження одного квадратного метра — цієї кількості води достатньо для одноразового крапельного поливу.

Приклад розрахунку обсягу бака :

Теплиця має розміри 10х3,5 метрів. Площа теплиці дорівнює: 10 · 3,2 = 32 м 2 . Множимо отримане значення на 30 літрів, необхідних для поливу: 32 · 30 = 960 літрів. Таким чином, для теплиці необхідний бак об’ємом 1 кубометр.

Бак необхідно встановити на такій висоті, щоб в системі забезпечувалося стійке тиск. При підйомі бака на висоту 2 метри тиск в системі буде 0,2 атм., Що достатньо для поливу приблизно 50 м 2 . Якщо площа ділянки більше, при гравітаційному способі подачі води доцільно розділити систему поливу на секції і подавати воду в них по черзі, або встановити на кожну секцію окремий бак. Вирішити проблему допоможе також насос, що підвищує тиск — в цьому випадку його необхідно підтримувати порядку 2 атмосфер.

Для забезпечення сталого тиску в системі важливі і такі чинники, як діаметр магістральних труб і крапельних ліній. Труба диметром 16 мм пропускає 600 літрів води на годину, її цілком достатньо для поливу 30 м 2 ділянки. Якщо площа ділянки більше, краще вибрати трубу більшого діаметра : труба 25 мм дозволить пропустити 1800 літрів на годину і полити ділянку близько 100 квадратних метрів, труба 32 мм має пропускну спроможність близько 3 кубометрів, що достатньо для ділянки в 5 соток, а труба 40 мм — 4,2 кубометра, або 7 соток.

Довжина кожної крапельної лінії не повинна перевищувати 100 метрів при будь пропускної спроможності магістральних труб. Зазвичай крапельні лінії підключають паралельно на відстані, що дорівнює відстані між рядами посадок. У разі поливу плодових дерев або кущів крапельні лінії розташовують навколо них на відстані 0,5-1 метр від стовбура.

расположение капульной линии при поливке деревьев

Устаткування для системи крапельного поливу

Система поливу включає такі елементи:

    Пластикові труби перетином від 16 до 40 мм для магістральних труб ; Капельная стрічка або краплинні трубки в комплекті з разветвителями і крапельницями ; Фітинги : крани, трійники, мінікрани, стартконнектори, адаптери для підключення крапельної стрічки, заглушки.

элементы для стыковки системы полива

Встановлюємо бак і підключаємо в системі водопостачання

Після крана встановлюють програмований контролер, який регулює подачу води в залежності від заданої програми. Можна налаштувати його на щоденне включення або на полив раз на кілька днів, а також встановити час поливу. Після контролера встановлюють кульовий кран, що дозволяє перекрити надходження води.

подключаем контроллер регулирующий подачу воды

Через перехідники підключаємо магістральні труби

До трійникам через адаптери підключають краплинні стрічки або трубки. Крапельна стрічка представляє собою гнучкий шланг з перфорацією, через отвори здійснюється крапельний полив. Стрічка легко ріжеться ножем, її кінці загинають і надягають на них спеціальні затиски, які відіграють роль заглушки.

к тройникам подключаем капельные ленты

Капельная труба для поливу

Проводять тестування системи і визначають необхідний тиск, яке регулюють редуктором або вентильним краном на баку.

Монтаж системи крапельного поливу своїми руками не представляє складності, при правильному розрахунку крапельний полив дозволяє знизити трудомісткість садово — городніх робіт і підвищити урожай в 1,5-2 рази. На зиму система легко розбирається : знімаються трубки і крапельниці, з бака зливається вода, прибирається регулююча апаратура. При необхідності систему можна розширити або перепланувати. Застосування її не обмежується садовою ділянкою, її з успіхом можна застосовувати на клумбах, балконах, газонах та в оранжереї.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*