Система «Розумний» будинок

«Розумний будинок», все частіше зустрічається в нашому лексиконі. Але, деякі люди «розум», часто приймають за «розум». Це абсолютно не так. «Розумний» будинок всього лише набір високотехнологічних приладів, які роблять цей будинок «розумним». Чому «розумним»? Тому, що запрограмувавши ці прилади, ви можете керувати станом будинку, починаючи від температури повітря, закінчуючи, управлінням стічними водами. Іншими словами, все, що піддається регулюванню, в «розумному» будинку регулюється. І при цьому, зробивши це один раз, ви можете більше не торкатися до цих приладів дуже довгий час. Ймовірно, від цього створюється ілюзія, що будинок сам все робить,

тобто як би наділений «розумом». Але, це, звичайно, не так. Все робить людина. Підбирає комфортну температуру повітря, визначає, коли треба включатися освітленню, а коли ні, налаштовує охоронну систему і т. д. і т. п. Концепція «розумного» будинку подразумеваєт, що всі системи працюють в комплексі, і адекватно реагують на виникаючі ситуації, і можуть без участі людини, виконувати ті чи інші функції. Крім того, мається на увазі, що «розумний» будинок повинен бути спроектований таким чином, що можливо нарощування кількості систем життєзабезпечення, і як наслідок, нарощування систем управління та інтеграції їх, у вже існуючий комплекс управління будинком.

І ще один аспект. Концепція «розумного» будинку, має на увазі раціональне і ефективне використання всіх ресурсів, які використовується людиною при його життєдіяльності. І «допомагати» йому в цьому повинні системи життєзабезпечення, грамотно і правильно запрограмовані. На жаль, всю тему «розумного» будинку нам, ймовірно, не вдасться охопити. Заздалегідь просимо вибачення.

У цілому, поняття «розумного» будинку, досить складне і багатогранне, але, тим не менше, ми спробуємо донести до вас сенс цього поняття, хоча все зведеться до опису входять в систему «розумного» будинку систем життєдіяльності людини. Але, ще раз хотілося б підкреслити, що «розумний» будинок не є просто сукупність високотехнологічних систем, це є комплекс, який реагує на всі ситуації, які виникають в процесі функціонування будинку і людини. Приступимо.

Склад системи «розумного» будинку

Оскільки «розумний» будинок складається з певних систем, що підтримують раціональне функціонування будинку, з них ми і почнемо розгляд.

Система освітлення. Ймовірно, найпопулярніша, і не вимагає високоінтелектуальних систем функціонування. Вона може бути реалізована на системі датчиків руху і включення в неї диммеров. Тобто при входженні людини в певний приміщення відбувається автоматичне включення освітлення. Рівень освітлення заздалегідь регулюється діммером. Крім того, можливе регулювання включення тільки окремих світильників, при появі людини в приміщенні. Тобто варіантів функціонування тієї чи іншої системи дуже багато, і, в подальшому, ми не будемо їх всі перераховувати.

Клімат-система. У більшості квартир і будинків знаходяться кондиціонери і системи клімат-контролю. Їх і наполягають таким чином, щоб в певному приміщенні була певна температура і вологість повітря. При цьому «розумний» будинок стежить, щоб між пристроями не виникало конфліктів.

Система безхопасності. Оскільки у вас «розумний» будинок, то хотілося б керувати процесом відкривання різних механічних пристроїв, що дозволяють проникнути в будинок. Це відноситься до роль-ставням, жалюзі, воріт, дверей. В даному випадку, раціональніше застосовувати ручне, а не автоматичне керування. Ручне, в даному випадку, мається на увазі, що ви, наприклад, натискаєте на кнопку брелка, щоб відкрилися в’їзні ворота, а не щоб, ворота відкривалися для будь під’їжджають машини. Але і цей процес можна автоматизувати, встановивши якісну відеокамеру з можливістю розпізнавання номера автомобіля, або картку прикріплену до лобового скла автомобіля, з якою і буде зчитуватися дозволяючий код для активації воріт і т. д.

Охоронна сигналізація. В даному випадку, мається на увазі система, яка контролює несанкціоноване проникнення в будь-яке приміщення будинку або квартири. Вона може складатися з камер відеоспостереження, датчиків руху, датчиків розбиття скла, сейсмодатчиків, і т. п. При виникненні небезпеки, вона повідомляє вам і, при необхідності, в найближче відділення поліції, про надзвичайну ситуацію.

Медіа-системи. Без них, функціонування сучасного будинку просто неможливо. Ну, як можна обійтися без інтернету, FM-радіо, і телебачення. Ми на них «сидимо» давно, щільно, і не збираємося з них «злазити». Так, що дані системи повинні працювати чітко, впевнено, і надійно. До речі, без створення власної домашньої мережі передачі даних, ви «розумний» будинок не побудуєте. Який протокол ви при цьому застосуєте, великого значення не має. Але. Якщо ви будете будувати мережу на протоколі TCP IP, то це дозволить вам розширювати мережу, і контролювати її по інтернету. Це дуже зручно.

Система запобігання аварійних ситуацій. Для цього повинна бути створена система датчиків, контролюючих всі системи функціонування будинку. Система датчиків, повинна реагувати на аварійні ситуації, посилати SMS-повідомлення вам на телефон, через керуючу систему. Крім попередження про аварійну ситуацію, датчики повинні запускати систему знищення аварійної ситуації, наприклад, відключати електрику, запускати насоси для гасіння пожежі, при витоку води, перекривати вхідні вентилі, і т. д.

Електрозабезпечення. Електрика є основою функціонування «розумного» будинку. Тому без резервного джерела живлення не обійтися. Нехай це буде ДБЖ, або дизель-генератор, або обидва відразу, але він (резервне джерело живлення) обов’язково повинен бути. І включення його повинно проводитися моментально, бажано зі збігом фаз живлячої напруги, після відключення основного живлення.

Система дистанційного контролю і управління. Без можливості віддаленого управління, «розумний» будинок не буде повноцінним. Ви повинні в будь-який момент і в будь-якому місці знати, що відбувається у вашому будинку, І якщо це необхідно, то зробити певні дії. Для цього необхідно підключення до інтернету, і наявність смартфона або планшетного комп’ютера з відповідним програмним забезпеченням.

Система повинна включати GSM-модуль, що дозволяє відправляти вам, а може і у відповідні служби, SMS-повідомлення або голосові повідомлення, про ті чи інші події, що сталися у вашому будинку, і вихід в інтернет. Маючи вихід в інтернет, ви можете легко і просто контролювати стан вашого «розумного» будинку, і управляти його станом. При цьому, варто відзначити, що при виході з ладу центру управління будинком, повинна бути передбачена можливість автономної роботи кожної з систем, що входять в «розумний» будинок.

Ще раз хотілося б підкреслити, що ми не в змозі описати всі можливі алгоритми дій, тієї чи іншої системи, або описати всі можливі системи, які можна включити в систему «розумний» будинок. Це, по-перше, залежить від ваших побажань, і вашого бачення, як повинна працювати та чи інша система, і що повинно входити в систему «розумного» будинку, по-друге, залежить від тих приладів, які включені в ту чи іншу систему. Продовжимо.

«Мозок» «розумного» будинку — система управління і зв’язку. Ми вже згадували, що для успішного функціонування «розумного» будинку необхідна домашня мережа, яка б об’єднувала всі системи і прилади в єдине ціле, і ця мережа повинна замикатися на керуючий прилад, яким у наш час виступає комп’ютер, оснащений відповідним програмним забезпеченням. Зазвичай, мережа «розумного» будинку будуватися на протоколі TCP IP, який дозволяє легко масштабувати систему «розумного» будинку, і включати в нього додаткові прилади. Хоча розроблені й інші протоколи передачі даних, «підлаштовані» спеціально для «розумного» будинку, наприклад, 1-Wire.

Людина, яка прочитала цю статтю, може задатися резонним питанням. А навіщо мені витрачати десятки тисяч доларів на подібну систему, адже я так непогано живу? Відповісти на це питання можна розлогій тирадою, а можна всього парою слів, вірніше чотирма словами — комфорт, функціональність, безпека, економія. Саме ці чинники, превалюють при ухваленні рішення про створення «розумного» будинку.

На жаль, в Росії, на даний момент, «розумний» будинок є елементом престижу і матеріального достатку вище середнього. У той час як на Заході, «розумний» будинок стає простим елементом створення комфортного середовища для проживання, при цьому економлячи на витрачанні дорогих енерго-та інших ресурсів. Будемо сподіватися, що і у нас «розумний» будинок скоро стане звичним елементом життєвого простору.

Комментарии закрыты.