Світлодіодні лампи

НЕ тільки КЛЛ відносяться до енергозберігаючих ламп. Існує ще один вид енергозберігаючих ламп — це світлодіодні лампи. По ефективності і економічності вони перевершують КЛЛ, і з нашої точки зору, краще б було спрямувати зусилля на впровадження саме цього виду ламп, а не КЛЛ.


Єдиний недолік світлодіодних ламп стримуючий їх поширення щодо наявних на ринку, це вартість, але краще ніколи й не варто було дешево.

Тепер докладніше розглянемо конструкцію світлодіодних лам, принцип їх роботи і особливості.
Конструкція світлодіодної лампи

Світлодіодна лампа складається з розсіювача (1), власне світлодіодів (2), плати, на яку вони монтуються (3), радіатора для охолодження світлодіодів (4), драйвера (5), вентиляційних отворів для циркуляції повітря (6), цоколя (7 ).
Розглянемо призначення елементів світлодіодної лампи.
Світлодіодні лампи дають досить вузький пучок світла, приблизно, 60 градусів. Тому для освітлення кімнат використовуються розсіювачі, які розширюють світловий потік. У випадках, коли потрібно вузьконаправлений пучок світла, наприклад, в настільних лампах, то набувають лампи без розсіювача.

Світлодіод являє собою напівпровідниковий прилад, що перетворює, що протікає через нього струм, в світлове випромінювання. Вище наведена схема світлодіода. На жаль, потужний світлодіод, саме такі використовуються в світлодіодних лампах володіє одним недоліком. Його основа — pn перехід, не досконала, тобто частина енергії електронів витрачається не тільки на витяг фотонів з цієї спайки (pn), але і на тепло. Фактично це втрати. Тим не менше з цією особливістю треба що то робити. З метою охолодження світлодіодів, встановлюється радіатор.
Драйвер. Являє собою електронну схему, що служить для перетворення вхідної напруги до напруги, придатного для використання в світлодіодним лампі. Крім того драйвер задає певну частоту для живлячої напруги і струму світлодіода. Ця частота харчування важлива по перше, для того щоб задати певну яскравість світіння, тому яскравість світіння для світлодіода задається «правильно» саме не зміною напруги, а певною частотою харчування. По друге це обмеження частоти через драйвер дозволять потужному світлодіоду довше «деградувати» (втрачати вихідний світловий потік), тобто світлодіод пропрацює довше. Стандартна схема драйвера світлодіодної лампи виглядає так:

Не зовсім вдалий варіант, в слідстві відсутності трансформатора і як правило послідовного включення світлодіодів, але знову ж зниження вартості диктує свої правила.

Вентиляційні отвори служать для циркуляції повітря в лампі і відведення тепла від драйвера. Світлодіоди охолоджуються радіатором. Ну, і цоколь служить для приєднання до електричної мережі. Світлодіодні лампи випускаються з різними видами цоколів і, в тому числі, зі стандартним цоколем Е27, як у звичайних ламп розжарювання.
Переваги світлодіодних ламп


Як би не були хороші економічні показники світлодіодних ламп, ми про них поговоримо нижче, на перше місце ми б поставили екологічну чистоту світлодіодних ламп, у порівнянні з КЛЛ. Звичайно, КЛЛ треба утилізувати цивілізованими способами. Але де ви їх бачили на теренах Росії? Лампи розжарювання і світлодіодні лампи, за своїм принципом побудови, не можуть завдати значної шкоди природі, на відміну від КЛЛ. Будь розбита КЛЛ, не дай Бог, в будинку, завдає такої шкоди, що ніяка економія не може виправити цю шкоду.
Наступною перевагою світлодіодних ламп, є незвичайно довгий термін служби. Виробники заявляють, що воно становить 100 000 годин. Це величезна цифра. Чи можна їй вірити? Поки, на наш погляд не можна. Адже 100 000 годин — це одинадцять років безперервного горіння лампи. А хто ж міг провести такі випробування? Наша думка — розділити цю цифру на два. 50 000 годин роботи, виглядають більш реальною цифрою. Але і вона виглядає фантастичною — 5 років безперервного горіння — в порівнянні з лампами розжарювання, термін служби яких 1000 годин.
Економічність. Ми не будемо наводити довгих розрахунків по економії електрики, але можете нам повірити, що в період своєї роботи, а це 5 років, одна світлодіодна лампа приносить економії на 8000 руб. І це тільки одна лампа.
Наступний плюс це відсутність тепловиділення. Світлодіодні лампи виділяють тепло, але його набагато менше, ніж при експлуатації ламп розжарювання, у яких 95% енергії йде на тепло, і лише 5% на світло. ККД світлодіодних ламп становить 50% і більше. Все залежить від технології і якості виробництва ламп.
Також до світлодіодним лампам можна віднести і такий плюс, як стабільний, постійний світловий потік. Це відбувається тому, що світлодіодні лампи працюють від постійного струму і тому випромінюють «рівний» світло.
У спектрі випромінювання світлодіодів відсутня значні інфрачервоне і ультрафіолетове випромінювання.
Світлодіодні лампи можуть працювати при зміні напруги від 80 до 230 Вольт. Звичайно, інтенсивність світіння змінитися, але лампа горіти буде.
Міцність. Вся лампа виконана з пластика, який не розбивається при падінні, на відміну від інших видів ламп. Світлодіоди не мають у своєму складі тендітних колб, які можна розбити і ниток розжарювання, які можна струсити.
Недоліки світлодіодних ламп

Перший і основний недолік цього типу ламп — ціна. На жаль, поки вони істотно дорожче, і ламп розжарювання, і КЛЛ. Але, якщо ви ще раз прочитаєте абзац про економічну складову світлодіодних ламп, то цей недолік не здасться вам таким вже страшним. Через деякий час вони окуплять свою вартість.
Звичайно, недоліком є ​​виділення тепла. Але, адже воно не безконтрольне, як у ламп розжарювання. Світлодіодні лампи обладнані радіатором, який охолоджує світлодіоди, і не нагріває повітря в приміщенні.
І ще одним недоліком світлодіодних ламп, ми б назвали наявність драйвера. Чим більше в приладі, а тим більше в побутовому, який буде використовуватися повсюдно різних елементів, тим більша ймовірність виходу з ладу будь-якого електронного компонента, і виходу з ладу лампи в цілому. Але, тут все залежить від якості елементної бази і якості збірки.
Що необхідно знати при виборі світлодіодної лампи

По-перше, це яскравість світіння. Але, не треба захоплюватися. Лампа розжарювання в 100 ват дає яскравість в 1500 люмен. Ось і орієнтуйтеся на цей показник. Зазвичай, світлодіодні лампи дають таке світіння при потужності в 12-20 ват. (Зазвичай такі потужності характерні для трубчастих світлодіодних ламп, як для ламп світильників вбудовуваних в підвісні стелі)
Колір світіння. У статті про КЛЛ, ми вже про це говорили. Оптимальна температура розжарювання у ламп розжарювання до 3000 градусів. Він створює теплий, затишний світ. Виробник повинен вказувати на упаковці, якій кольоровій температурі відповідає лампа. Чим вище температура, тим біліше світло, з переходом в синю гаму.
Кут освітлення. Ми розглядали це питання. Якщо ви купуєте точкове джерело світла, то вам цей показник важливий, а якщо для загального освітлення, то повинен стоять розсіювач.
Коефіцієнт передачі кольору. Цей показник повинен бути якомога більше, не менше 90%. Виробник повинен вказувати його на упаковці.
Якість збірки. Просто огляньте лампу, чи немає де зазорів, відколів і т. п.
На жаль, дуже багато залежить від якості збірки. Часто 6-ватна лампочка світить яскравіше, ніж 10-ватна, і є більш надійною. Але як це визначити? На жаль. Ринок затоплений підробками, і з цим має боротися держава, але й ми не повинні залишатися осторонь. Адже в кишені ділків йдуть наші кровно зароблені гроші.
Ми спробували розповісти вам про ще один спосіб енергозбереження. Скористаєтеся ви їм — залежить від вас.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*